Uchwała nr IX/101/24
jakiego organu | Rady Gminy Włocławek |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. |
na podstawie | art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1292) w związku z art. 7 ust. 1 pkt 9 oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465, 1572) uchwala się, co następuje: |
status uchwały | obowiązująca |
§ 1. Określa się zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Włocławek.
§ 2. 1. Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków - zwana dalej dotacją - może obejmować wyłącznie nakłady konieczne w zakresie określonym w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
2. Dotacja może być udzielona na zadanie, o którym mowa w ust. 1, zaplanowane do realizacji w roku budżetowym, w którym następuje udzielenie dotacji.
3. Łączną kwotę przeznaczoną w budżecie Gminy Włocławek na dotacje, o których mowa w ust. 1, w danym roku budżetowym określa każdorazowo uchwała budżetowa.
§ 3. 1. Dotacja może być udzielona w wysokości do 98% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków.
2. Jeżeli zabytek, o którym mowa w ust. 1, posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.
3. W przypadku, jeżeli stan zachowania zabytku, o którym mowa w ust. 1, wymaga niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, dotacja może być również udzielona do wysokości 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.
§ 4. 1. Dotacja może być udzielona podmiotowi posiadającemu tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.
2. Wnioskodawcy, dla którego uzyskanie dotacji celowej stanowi pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie może być przyznana dotacja, o której mowa w § 1 jeżeli udzielenie tej pomocy związane jest z prowadzoną działalnością gospodarczą i następuje w przypadkach i na zasadach określonych w zależności od prowadzonej działalności w:
1) Rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L. 2023/2831 z 15.12.2023 r.), w takim przypadku pomoc de minimis na podstawie niniejszej uchwały może być udzielana do dnia 31 grudnia 2030 roku;
2) Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013 z późn. zm.), w takim przypadku pomoc de minimis w sektorze rolnym na podstawie niniejszej uchwały może być udzielana do dnia 30 czerwca 2028 roku;
3) Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art.107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. L. nr 190 z 28.06.2014 r., str. 45, z późń.zm) w takim przypadku pomoc de minimis na podstawie niniejszej uchwały może być udzielana do dnia 30 czerwca 2030 roku.
3. W przypadku ubiegania się o pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie wnioskodawca wraz z wnioskiem o udzielenie dotacji wg załącznika do niniejszej uchwały, zobowiązany jest przedłożyć:
1) Wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie podmiot otrzymał w ciągu minionych 3 lat, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) Informacje określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r., w sprawie zakresu informacji przedstawionych oraz podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2024 r., poz. 40 z późn. zm.), albo informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121, poz. 810).
4. Wnioskodawca wraz z wnioskiem o udzielenie dotacji wg załącznika do niniejszej uchwały, zobowiązany jest przedłożyć:
1) Wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie oraz pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, zgodnie z art.37 ust.2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r., poz. 702);
2) Informacje określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121, poz. 810).
§ 5. 1. Udzielenie dotacji może nastąpić po złożeniu przez wnioskodawcę wniosku do Wójta Gminy Włocławek, zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.
2. Wnioski o udzielenie dotacji składa się do 31 marca danego roku, w którym dotacja ma być udzielona.
3. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość złożenia wniosku po terminie określonym w ust. 2, na podstawie którego może zostać udzielona dotacja, a także dopuszcza się możliwość udzielenia dotacji w tym samym roku budżetowym, w którym złożono wniosek. Dopuszcza się w szczególnych przypadkach składanie wniosków po terminie z zastrzeżeniem, że jeśli tym właśnie „szczególnym przypadkiem” będzie uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych, to ogłasza się dodatkowy nabór w terminach wynikających z programu zewnętrznego.
4. W przypadku nierozdzielenia w danym roku budżetowym wszystkich środków przeznaczonych na dotacje, lub w przypadku zwiększenia środków finansowych na dotacje w ciągu roku budżetowego, Wójt Gminy Włocławek może ogłosić dodatkowy nabór wniosków.
5. Ogłoszenie o naborze wniosków Wójt Gminy Włocławek podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy Włocławek oraz na tablicy ogłoszeń urzędu.
6. O dacie złożenia wniosku decyduje data jego doręczenia do Urzędu Gminy Włocławek.
§ 6. 1. Wójt Gminy Włocławek dokonuje analizy kompletności złożonych wniosków, merytorycznej oraz podmiotowo-przedmiotowej ich zasadności oraz opiniuje zasadność wnioskowanej kwoty dotacji.
2. Przy opiniowaniu wniosków o dotację będą miały zastosowanie następujące kryteria:
a) znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem jego wartości historycznej, naukowej lub artystycznej;
b) dostępność zabytku dla społeczeństwa;
c) stan zagrożenia w jakim znajduje się zabytek;
d) racjonalne uzasadnienie kosztów realizacji planowanych prac oraz zaangażowanie finansowe podmiotu występującego o dotację;
e) pozyskanie środków finansowych z innych źródeł;
f) wpływ na życie społeczno-gospodarcze;
g) lokalizacja zabytku.
§ 7. 1. W przypadku, gdy wniosek zawiera braki formalne, Wójt Gminy Włocławek wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
2. W przypadku, gdy wnioskodawca nie uzupełni wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 1, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§ 8. 1. Dotację przyznaje się w drodze uchwały Rady Gminy Włocławek po jej zaopiniowaniu przez Komisję Gospodarki Komunalnej, Dróg, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego. Komisja opinię tę formułuje na podstawie dokonanej analizy otrzymanych wniosków i wszystkich ich załączników. W uchwale określa się: nazwę wnioskodawcy, któremu udzielono dotacji, nazwę zadania, wykaz prac i robót na wykonanie których przyznano dotację, kwotę przyznanej dotacji.
2. O przyznaniu lub odmowie przyznania dotacji wszyscy wnioskodawcy powiadamiani są pisemnie.
3. Uchwała Rady Gminy Włocławek, o której mowa w ust. 1 stanowi podstawę do zawarcia umowy z wnioskodawcą.
§ 9. Przyznana dotacja może być niższa od wnioskowanej. W takim przypadku wnioskodawca może:
1) odstąpić od zawarcia umowy, powiadamiając o tym pisemnie Wójta Gminy Włocławek w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o wysokości przyznanej dotacji;
2) podjąć się realizacji zadania, zobowiązując się do zachowania deklarowanej w pierwszym wniosku kwoty środków własnych podmiotu oraz dokonać korekty zakresu rzeczowego i finansowego zadania składając skorygowany wniosek.
§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Włocławek.
§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przewodniczący
Rady Gminy Włocławek
Zbigniew Reniecki