Uchwała nr V/58/24
jakiego organu | Rady Gminy Włocławek |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielenia ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Włocławek lub jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną. |
na podstawie | art. 59 ust. 2 i ust. 3 oraz 59a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, poz. 497, poz. 1273, poz. 1407, poz. 1429, poz. 1641, poz. 1693 i poz. 1872 oraz z 2024 r. poz. 1089) uchwala się, co następuje: |
status uchwały | obowiązująca |
§ 1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny zwanych dalej „należnościami cywilnoprawnymi”, przypadających Gminie Włocławek lub jej jednostkom organizacyjnym, wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a także warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje się organ uprawniony do udzielania tych ulg.
§ 2. Do umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty spłaty należności cywilnoprawnych uprawniony jest Wójt Gminy Włocławek.
§ 3. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności cywilnoprawne, przypadające Gminie Włocławek lub jej jednostkom podległym, na wniosek dłużnika, mogą być umarzane w całości lub
w części albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
2. Umorzenie należności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik, w stosunku do dłużnika głównego, powoduje umorzenie należności w stosunku do wszystkich dłużników.
§ 4. 1. W przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 1 uchwały, udzielenie przedsiębiorcy ulg w spłacie należności cywilnoprawnych, poprzez ich umorzenie, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie na raty, stanowi pomoc de minimis, a jej udzielenie następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 702) oraz w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2831 z 15.12.2023), rozporządzeniu Komisji Europejskiej (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 9 z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. U. UE L nr 190 z 28.06.2014, s. 45, z późn. zm).
2. Łączna wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcy na podstawie uchwały nie może przekroczyć równowartości dopuszczalnej wartości pomocy, o której stanowią akty prawne wymienione w ust. 1.
3. Wartość udzielonej pomocy de minimis podlega kumulacji z każdą inną pomocą de minimis uzyskaną w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech minionych lat oraz każdą pomocą inną niż de minimis, otrzymaną w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych lub tego samego środka finansowania ryzyka.
4. Udzielenie pomocy de minimis spełniającej warunki określone w aktach prawnych wskazanych w ust. 1 jest możliwe do 30 czerwca 2031 r.
§ 5. 1. Wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 1 powinien zawierać:
1) w przypadku dłużnika nie będącego przedsiębiorcą: imię, nazwisko, adres zamieszkania;
2) w przypadku dłużnika będącego przedsiębiorcą: imię i nazwisko, lub nazwę i adres siedziby oraz NIP i REGON;
3) sprecyzowanie i uzasadnienie wniosku o zastosowanie ulgi;
4) określenie proponowanego terminu spłaty w przypadku wniosku o odroczenie terminu płatności;
5) określenie proponowanej liczby rat oraz ich wysokości i terminu ich spłaty
w przypadku wniosku o rozłożenie na raty;
6) dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane w uzasadnieniu wniosku o zastosowanie ulgi.
2. W przypadku ubiegania się o pomoc de minimis, dłużnik dodatkowo zobowiązany jest do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy:
1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie, jakie otrzymał w ciągu 3 minionych lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis oraz wielkości pomocy de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, określonych
w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2024 r. poz. 40, poz. 1206) na formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis stanowiących załącznik do rozporządzenia lub określonych
w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie (Dz. U. z 2010 r., nr 121, poz. 810) na formularzu informacji przedstawianych przez wnioskodawcę stanowiących załącznik do rozporządzenia
3. Jeżeli wniosek dłużnika zawiera braki formalne, w szczególności w zakresie nieudokumentowania wskazanej we wniosku podstawy do zastosowania ulgi, Wójt Gminy wzywa dłużnika do usunięcia braków w terminie 7 dni wraz z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
4. Wójt Gminy zawiadamia dłużnika w formie pisemnej o pozostawieniu jego wniosku bez rozpatrzenia.
§ 6. 1. Przepisy § 2 i § 3 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat odsetek od należności cywilnoprawnych przypadających Gminie Włocławek lub jej jednostkom organizacyjnym.
2. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.
§ 7. 1. Umorzenie należności cywilnoprawnych może nastąpić z urzędu
w przypadkach określonych w art. 56 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.
2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, umorzenie należności, o których mowa w ust. 1, w stosunku do dłużnika głównego, powoduje również umorzenie należności w stosunku do tych osób.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do umarzania z urzędu odsetek od należności cywilnoprawnych.
§ 8. Postanawia się o niedochodzeniu należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Włocławek lub jej jednostkom organizacyjnym stanowiącym jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe lub samorządowe instytucje kultury, których kwota wraz z odsetkami nie przekracza 100 zł, a w przypadku należności z tytułu rekompensaty, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom
w transakcjach handlowych - jeżeli jej kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu w rozumieniu tej ustawy albo większa od tego świadczenia.
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Włocławek.
§ 10. Traci moc uchwała nr IV/29/11 Rady Gminy Włocławek z dnia 29 marca 2011 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Włocławek lub jej jednostkom organizacyjnym, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, wskazania organów do tego uprawnionych oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną (Dziennik Urzędowy Woj. Kujawsko-Pomorskiego z 2011 r., Nr 116, poz. 972).
§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uzasadnienie
Przewodniczący
Rady Gminy Włocławek
Zbigniew Reniecki