Wymagane dokumenty:

Opłata skarbowa:

- nie dotyczy -

Opłaty administracyjne:

- nie dotyczy -

Termin i sposób załatwiania:

5 dni od daty wniesienia wniosku.

Wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci:

  1. papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem w Urzędzie; 
  2. elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym poprzez stronę www.gov.pl.

Wójt przed wydaniem decyzji o ujęciu lub odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania jest obowiązany sprawdzić czy osoba wnosząca wniosek spełnia warunki stałego zamieszkania pod wskazanym we wniosku adresem.

Decyzję można odebrać osobiście lub może zostać doręczona za pośrednictwem poczty (zgodnie z życzeniem wnioskodawcy); przy odbiorze osobistym decyzji konieczne jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem stwierdzającego tożsamość.

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Gminy Włocławek
ul. Królewiecka 7
87-800 Włocławek
budynek A, pokój nr 3
tel.: 54 230 53 38

Tryb odwoławczy:

Od decyzji w sprawie odmowy ujęcia w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Rejonowego we Włocławku. Skargę wnosi się za pośrednictwem Wójta Gminy Włocławek w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji. Skarga jest zwolniona z opłat.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408).

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie wzorów wniosków o ujęcie w obwodzie głosowania, skreślenie wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1495).

Inne informacje:

  • poprzez stałe zamieszkanie należy rozumieć faktyczne przebywanie pod określonym adresem z zamiarem stałego pobytu
  • w celu udokumentowania faktu stałego zamieszkania konieczne jest złożenie wyjaśnień i okazanie dodatkowych dokumentów, np. umowy najmu lokalu, faktur/rachunków otrzymanych z tytułu zużycia mediów (wymagane są przynajmniej dwa rachunki), deklaracji podatkowej PIT  (tylko pierwsza strona PITu z adresem zamieszkania wyborcy wraz z potwierdzeniem złożenia). Złożenie tylko jednego z wymienionych dokumentów może być niewystarczające do pozytywnego rozpoznania wniosku
  • wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania przed wyborami w kwietniu należy złożyć najpóźniej do dnia 31 marca; złożony po tym terminie nie zostanie zrealizowany przed wyborami.

 



Załączniki:

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (wpisanie do Centralnego Rejestru Wyborców)